לתיאום פגישת יעוץ
עם יועץ מס מומחה

הידעת כי הנך חייב במע"מ על תשלומים לחו"ל - אל תעצום את העיינים!

גם עוסק פטור וגם עוסק מורשה חייבים במע"מ

כולנו מודעים לכך שכאשר אנחנו מייבאים מוצר מחו"ל, אז יש מכס ומע"מ על היבוא, רק שהתרגלנו לכך שיש פטור עד 75$ לאדם הרוכש מוצרים כאלו לצריכה אישית. אבל הפטור הזה אינו חל על עסקים וגם לא על מוצרים בלתי מוחשיים כמו תמונות, וגם לא על שירותים שאנו צורכים בחו"ל, כמו פרסום בגוגל או בפייסבוק. אז אל תעצמו את העיניים! 

איך עוסק מורשה אמור לדווח על הרכישה או השירות שרכש בחו"ל

עוסק מורשה רשאי להוציא חשבונית עצמית מרוכזת אחת לחודש על רכישת השירותים שלו בחו"ל אבל על רכישת מוצרים בלתי מוחשיים עליו להוציא חשבונית עצמית על כל רכישה ורכישה, אך ניתן להגיש בקשה ולקבל הקלה ולדווח גם על המוצרים הבלתי מוחשים אחת לחודש.

חשבונית עצמית היא למעשה חשבונית שמצד אחד אנחנו מחייבים עליה את המע"מ ומצד שני רושמים אותה גם כהוצאה בליווי החשבונית מחו"ל ומזדכים על המע"מ, כך שבפועל אין לזה באמת עלות אבל יש לזה השלכות כמו למשל הגדלת סכום המחזור של העסק ולעיתים זה משפיע על רמת ניהול הספרים של העסק, וכן לעיתים קיימים מקרים שבהם לא נהיה רשאים להזדכות על המע"מ ששולם למשל כאשר העסקה מנגד היא עסקה פטורה ממע"מ.

מדובר בכאב ראש לא קטן מבחינת העסקים לעמוד בכך ורוב יועצי המס ורואי החשבון יגידו לכם שמעולם לא שמעו על כך בין אם כי באמת לא שמעו על כך ובין אם כי ההתעסקות בכך גוזלת זמן יקר מאוד. והאמת היא שמעטים מאוד המקרים בהם פקידי המע"מ אכן יעסקו בכך אך יש להם את היכולת על פי חוק לבוא ולבקר את העסק ולדרוש ממכם להפיק את אותם חשבונית מס רטרואקטיבית אפילו ל-5 שנים כאשר מנגד תוכלו להתקזז על מע"מ התשומות רק בעבור 6 החודשים האחרונים ואז זה עלול לכאוב מאוד בכיס.

איך עוסק פטור אמור לדווח על הרכישה או השירות שרכש בחו"ל

אצל עוסקים פטורים, הבעיה היא אפילו עוד יותר קשה, כי לרוב, עוסק פטור חושב שהוא פטור ממע"מ בכל מקרה. אבל זה לא נכון, וישנן למעשה עסקאות שבהן גם עוסק פטור חייב במע"מ, וזהו אחד המקרים.

הבעיה היא שלעוסק פטור אין בכלל חשבוניות מס, ובכל פעם שעליו להוציא חשבונית מס בפועל, הוא צריך לגשת לסניף המע"מ ולדווח על עסקת אקראי החייבת במע"מ ולקבל חשבונית מס לתשלום. אני בספק אם יש אפילו עוסק פטור אחד בישראל שעושה את הפעולה הזאת! אבל חשוב לדעת כי עוסק פטור אמור לשלם את המע"מ על כל השירותים שהוא צורך בחו"ל, וכן על כל יבוא הנכסים הבלתי מוחשיים, ובפועל הוא איננו זכאי להזדכות על כך.

עד היום, רשויות המע"מ לא נהגו להתחקות אחר העוסקים הפטורים, עקב חוסר עניין כלכלי. אבל לאחרונה יש להן נטייה לחפש יותר אחר מקורות מימון נוספים, ולכן חשוב להיות מודעים לסיכון שעומד בפני אלו שבוחרים שלא לדווח.