לתיאום פגישת יעוץ
עם יועץ מס מומחה

דף הבית » עוסק מורשה

עוסק מורשה

בעל עסק עצמאי

האם הינכם מתלבטים בהתנהלות העסקית שלכם- עוסק מורשה או חברה?
הסבירו לכם בצורה יסודית מהם ההבדלים המשמעותיים בין שתי האופציות?
איזו שיטת התנהלות מאפשרת ליהנות באופן מרבי מקיזוזי מע"מ?
האם אפשר לעבור מעוסק פטור לעוסק מורשה ולהיפך ?

פנו לחברת מנטו ותחסכו כספים רבים הודות לקבלת החלטות נבונה שתתאים לפרופיל העסקי שלכם! פעילות עסקית תקינה היא תנאי הכרחי בסיסי להתפתחות עסקית מניבה ומוצלחת!

  • טיפול בכל תחומי ניהול החשבונות של עוסק מורשה
  • הנחייה מקצועית למילוי כל הדרישות לפתיחת עוסק מורשה
  • הכנת דוחות שנתיים לרשויות- מס הכנסה ומס ערך מוסף
  • היערכות לקראת העסקת עובדים תחת עוסק מורשה

אנו, בחברת מנטו, מייצגים עוסקים מורשים ושומרים על האינטרסים שלהם מול הרשויות. ליווי מקצועי עם יד על הדופק, פירושו חיסכון כספי של אלפי שקלים! תנו לחברת מנטו לעשות בשבילכם את העבודה!

 

עוסק מורשה או חברה
 

הצצה חטופה במידע שהצגנו תחת הפרק עוסק פטור תוכל לספק תשובה לשאלת הכוון העסקי שלכם ,משמע – האם תוכלו לפעול במסגרת של עוסק פטור?  במידה והנכם מכוונים גבוה מכך, קרוב לוודאי שההתלבטות היותר רלבנטית עבורכם הינה בין התנהלות כעוסק מורשה לבין התנהלות תחת מעמד של חברה בע"מ.


עוסק מורשה, להבדיל מחברה בע"מ, מנוהל כאשר בתיק העוסק מורשה העסק שייך באופן מוחלט לבעל העסק והוא מנוהל באחריותו הישירה. בחברה בע"מ, האחריות חלה על החברה ולא על בעליה או על מחזיקי המניות. ניהול עוסק מורשה באופן מושכל יאפשר לנצל היטב את היתרונות משיטת ניהול זו. עוסק מורשה רשאי להוציא חשבוניות מס על עסקאותיו ולקבל החזר מע"מ על הוצאות לצורך תפעול העסק. על העוסק המורשה לדווח על הכנסותיו והוצאותיו למע"מ ולמס הכנסה מדי חודש-חודשיים, בהתאם לתקופת הדיווח שנקבעה לו.


בהתייחסות קצרה ליתרונותיו ולחסרונותיו של עוסק מורשה, הרי שהיתרון הבולט, כאמור, הוא היכולת לקזז את המע"מ, וכאן ראוי לציין כי עסקאות שיהיו בשיעור מע"מ אפס עדיין יאפשרו לכם ליהנות מהחזרי מע"מ. מעבר לכך, להבדיל ממה שנטען לגבי עוסק פטור, התדמית העסקית של עוסק מורשה תזכה להיענות הרבה יותר חיובית, ובתוך כך, סביר להניח שפוטנציאל ההתקשרות העסקית יהיה גבוה יותר.


החסרונות יבואו לידי ביטוי בחובת הדיווח לרשויות, תמחור נושא מע"מ (למרות שקיזוזי מע"מ מאזנים זאת) ועלויות תפעוליות לצורך ניהול החשבונות יהיו גבוהות בהשוואה לעוסק פטור, אך פחותים באופן משמעותי בהשוואה לחברה.
על מנת לפעול באופן הגיוני ושקול, נכון יהיה לטעון שכל עוד היקף הפעילות העסקית שלכם גבוה מהתקרה המוגדרת לעוסק פטור, אך עם זאת, עדיין קטן, אין כל הצדקה לשקול בשלב זה מעבר ממעמד של עוסק מורשה להתנהלות כחברה.

 

לחצו כאן עכשיו והרשמו לניוזלטר הנהלת חשבונות 

 

1. מאת: הא

שלום אני פותח משרד סוכן ביטוח ,האם חייב בפתיחת תיק עוסק אורשה ? ואם כן האם אני יכול לעבוד עבודה נוספת?

2. מאת: mento

תשובה: אכן סוכן ביטוח חייב להרשם כעוסק מורשה. אין שום בעיה שתהיה גם שכיר במקביל

3. מאת: הא

תודה רבה עזרת לי מאוד

4. מאת: מיכאל

שלום, אני שוקל לפתוח עוסק מורשה. נניח אני מקבל עמלה אלף שח פלוס מעמ. מתוך 1,170 שח סך של 170 משולם למעמ, והאלף הנותרים הם הכנסה החייבת שלי עליה אני משלם מס הכנסה ? נניח מדרגת מס הכנסה שלי 20 אחוז, אז מתוך 1,170 ש"ח ישאר לי רק 800 ? תודה.

5. מאת: mento

תשובה: נכון, אם מדרגת המס שלך במשכורת הגיעה ל-20% אז אכן על הכנסתך מהעסק תשלם 20% כפי שתיארת, כמובן שבמידה ויש לך הוצאות אז הם יקטינו את ההכנסה החייבת למשל אם יש 100 ש"ח הוצאות אז תשלם מס הכנסה רק על 700. כמו כן יהיה עליך לשלם גם ביטוח לאומי 18%

6. מאת: אבי

שלום, אני עוסק מורשה והשנה אשהה בחו"ל במשך חצי שנה לפחות. לקוחותי ישארו בארץ. הכנסותי בשנתיים האחרונות 120K ש"ח בכל שנה אך אני צופה ירידה בהכנסות בשנה הקרובה למתחת ל-100K ש"ח. רציתי לדעת האם אני יכול לשנות סטטוס לעוסק פטור? תודה

7. מאת: mento

תשובה: בכדי להפוך לעוסק פטור הדרישה היא כי במשך שנתיים מחזורך יהיה נמוך מתקרת המחזור של עוסק פטור

8. מאת: ררררר

אני עוסק פטור 20 שנה בתחום הדרכה. כידוע,תיירות נכנסת פטורה ממע"מ. יש לי כרגע תיירים שרוצים שאארגן להם טיול שכולל לינות והדרכה, סה"כ העלויות הן בערך 100,000שח זו עיסקה חד פעמית, וכל השנים לא התקרבתי לתקרת הזכוכית, מהי הדרך להציג זאת כעיסקה חד פעמית ולהמנע ממעבר למורשה?

9. מאת: mento

תשובה: מבלי להכנס לסוגיה על האם תיירות נכנסת אכן עסקה פטורה ממע"מ. מה שאתה מבקש לבצע הוא בעייתי, ואולי הדרך הנכונה היא לשתף פעולה עם איזה סוכנות תיירות, שתגבה את התשלום ותעזור בביצוע ההזמנה ותשלם לך את חלקך בתלוש שכר

10. מאת: אור

שלום,אני עובדת עוסק מורשה כתופרת,כמו כן אני מעבירה קורסי תפירה. היום אני בשמירת הריון אך יש לי עבודות תפירה שעלי לסיים. אם אני נותנת לתלמידה שלי לתפור חלק מעבודות התפירה ואני משלמת לה, איך אני יכולה להכיר בהוצאה הזו? אין לה תיק במ"ה/מעמ.

11. מאת: mento

תשובה: אם לעובדת אין תיק אז יהיה עליך לפתוח תיק ניכויים ולדווח לה על תלוש שכר שתכיני לה כשכירה

12. מאת: אור

תודה על התשובה המהירה. רציתי לדעת האם גם אם זה חד פעמי (אני צריכה ללדת אוטוטו) אני צריכה בשביל זה לפתוח תיק ניכויים? אין דרך אחרת לעשות זאת? שמעתי שיש דבר כזה שנקרא חשבונית עצמית האם מותר לעשות את זה גם בצורה כזו או שזה על הוצ' מסויימות?

13. מאת: mento

תשובה: אין דרך אחרת למעט שהעובדת תפתח תיק

14. מאת: אור

שאלה נוספת: למשכיר שלי יש 5% ניכוי מס במקור ושלחו לי פנקס ניכויים.רציתי לדעת האם מעכשיו אני אצטרך לבדוק לכל מי שאני משלמת אם יש לו ניכוי ולהכניס את זה לטופס או שאני יכולה להכניס לתשלומים רק למי שאני מנכה? אני חייבת לנכות לכל ספק גם אם אני משלמת בכ.א.?

15. מאת: mento

תשובה: ניכוי במקור מתבצע לפי סוג התשלום, מי המשלם ומי המקבל ולכל סוג של תשלום יש הגדרות שונות לניכוי במקור וברוב המקרים עסקים קטנים אינם חייבים לנכות במקור, אבל ישנם חריגים ואחד מהם זה תשלום שכר דירה ועל כך עליך לדווח

16. מאת: אור

תודה על המענה המקצועי. אם יש לי גם יועץ עסקי שגם לו אני צריכה לנכות במקור האם אני צריכה לנכות גם לו. או שאני אנכה רק על השכ"ד.

17. מאת: mento

תשובה: זה דבר שדורש בדיקה בהתאם לנתוני העסק, סוג התשלום וזה דורש בחינה מעמיקה ויעוץ ספציפי לנתונים הספציפים של כל מקרה ומקרה

18. מאת: אור

תודה רבה רבה