לתיאום פגישת יעוץ
עם יועץ מס מומחה

הידעת כי הנך חייב במע"מ על תשלומים לחו"ל - אל תעצום את העיינים

גם עוסק פטור וגם עוסק מורשה חייבים במע"מ

 כולנו מודעים לכך שכאשר אנחנו מייבאים מוצר מחו"ל אז יש מכס ומע"מ על היבוא, רק שהתרגלנו שיש פטור עד 75$ לאדם הרוכש מוצרים כאלו לצריכה אישית, אבל הפטור הנ"ל לא חל על עסקים ולא חל על מוצרים בלתי מוחשים כמו תמונות וכן לא חל על שירותים שאנו צורכים בחו"ל כמו פרסום בגוגל או בפיסבוק אז אל תעצמו את העיינים

איך עוסק מורשה אמור לדווח על הרכישה או השירות שרכש בחו"ל

עוסק מורשה רשאי להוציא חשבונית עצמית מרוכזת אחת לחודש על רכישת השירותים שלו בחו"ל אבל על רכישת מוצרים בלתי מוחשיים עליו להוציא חשבונית עצמית על כל רכישה ורכישה, אך ניתן להגיש בקשה ולקבל הקלה ולדווח גם על המוצרים הבלתי מוחשים אחת לחודש.

חשבונית עצמית היא למעשה חשבונית שמצד אחד אנחנו מחייבים עליה את המע"מ ומצד שני רושמים אותה גם כהוצאה בליווי החשבונית מחו"ל ומזדכים על המע"מ, כך שבפועל אין לזה באמת עלות אבל יש לזה השלכות כמו למשל הגדלת סכום המחזור של העסק ולעיתים זה משפיע על רמת ניהול הספרים של העסק, וכן לעיתים קיימים מקרים שבהם לא נהיה רשאים להזדכות על המע"מ ששולם למשל כאשר העסקה מנגד היא עסקה פטורה ממע"מ.

מדובר בכאב ראש לא קטן מבחינת העסקים לעמוד בכך ורוב יועצי המס ורואי החשבון יגידו לכם שמעולם לא שמעו על כך בין אם כי באמת לא שמעו על כך ובין אם כי ההתעסקות בכך גוזלת זמן יקר מאוד. והאמת היא שמעטים מאוד המקרים בהם פקידי המע"מ אכן יעסקו בכך אך יש להם את היכולת על פי חוק לבוא ולבקר את העסק ולדרוש ממכם להפיק את אותם חשבונית מס רטרואקטיבית אפילו ל-5 שנים כאשר מנגד תוכלו להתקזז על מע"מ התשומות רק בעבור 6 החודשים האחרונים ואז זה עלול לכאוב מאוד בכיס.

איך עוסק פטור אמור לדווח על הרכישה או השירות שרכש בחו"ל

אצל עוסקים פטורים הבעיה היא אפילו עוד יותר קשה, כי לרוב עוסק פטור חושב שהוא פטור ממע"מ בכל מקרה אבל זה לא נכון וישנם עסקאות שגם עוסק פטור חייב במע"מ וזה אחד המקרים.

הבעיה היא שלעוסק פטור אין בכלל חשבוניות מס ובכל פעם שעליו להוציא חשבונית מס בפועל הוא צריך לגשת לסניף המע"מ ולדווח על עסקת אקראי החייבת במע"מ ולקבל חשבונית מס לתשלום. אני בספק אם קיים עוסק פטור אחד בישראל שעושה את הפעולה הזאת אבל חשוב לדעת כי עוסק פטור אמור לשלם את המע"מ על כל השירותים שהוא צורך בחו"ל וכן על כל יבוא הנכסים הבלתי מוחשיים ובפועל הוא איננו זכאי להזדכות עליהם.

עד היום רשויות המע"מ לא נוהגות להתעסק עם העוסקים הפטורים מחוסר עניין כלכלי אבל לאחרונה יש להם נטייה לחפש עוד מקורות מימון ולכן חשוב להיות מודע לסיכון לאלו שבוחרים שלא לדווח